Złote odznaczenie "Kolagen''
Złote Odznaczenie
KOLAGEN
Geneza odznaczenia
Inicjatorem powstania Kapituły Złotej Odznaki „KOLAGEN” był ówczesny Dziekan Wydziału dr hab. inż. Krzysztof Śmiechowski prof. nadzw. UTHRad., który listem otwartym w 2002 roku w „Przeglądzie Skórzanym” zaproponował ufundowanie odznaczenia. Odznaczenie jest przyznawane za zasługi dla garbarstwa i obuwnictwa. Istotnym celem fundacji odznaczenia jest zwiększenie rangi branży skórzanej w Polsce poprzez nagradzanie za wieloletnią aktywną działalność na rzecz Przemysłu Skórzanego. Ważnym jest również stworzenie płaszczyzny integrującej garbarstwo i obuwnictwo.
Nie przypadkowo pomysł odznaczenia „Kolagen” zrodził się na naszym Wydziale. Warto przypomnieć, że jest to Wydział, który najbardziej odpowiada gospodarczemu charakterowi regionu, słynącemu od wieków z silnego przemysłu skórzanego. Wystarczy wspomnieć, że np. w 1994 roku liczba zakładów branży skórzanej w Radomiu i jego okolicach kształtowała się na poziomie ponad tysiąca. To właśnie Radom do tej pory uważany jest za stolicę polskiego garbarstwa i obuwnictwa. W Radomiu już przed II wojną światową istniała Państwowa Szkoła Chemiczno-Garbarska. Powstanie Wydziału Chemiczno-Garbarskiego przy Wieczorowej Szkole Wyższej w Radomiu w 1951 roku, który później w latach sześćdziesiątych nazwano Wydziałem Technologii Obuwia i Garbarstwa, a następnie Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia a obecnie Wydziału Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa było odzwierciedleniem potrzeb regionu w zakresie kształcenia kadr dla przemysłu skórzanego.
Odznaka KOLAGEN wykonana jest z ok. 7 gram złota (próba 585), każda ma swój numer (fot. 1 i 2). Odznaczenie jest wręczane co roku zwykle podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego na Uniwersytecie Techniczno-Humanistycznym (przez pierwsze 3 lata na Wydziale Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia) zasadniczo w trzech kategoriach:
Nauka
Przemysł garbarski
Przemysł obuwniczy


Skład kapituły odznaki ,,KOLAGEN”
dr hab. inż. Krzysztof Śmiechowski prof. nadzwyczajny UTHRad – Przewodniczący Kapituły. Kierownik Zakładu Ekotechnologii Kolagenu i Tłuszczów UTH Radom.
prof. Zbigniew Karbarz, Kierownik Katedry Wzornictwa, Technologii Obuwia i Odzieży UTH Radom
dr inż. Anna Miernik (dr inż. Marian Grabkowski do 2004 r.), WMTiW, UTH – Radom
prof. dr hab. inż. Jerzy Żuchowski. Kierownik Katedry Technologii i Towaroznawstwa UTH Radom
dr inż. Bogusław Woźniak (prof. dr inż. Maciej Urbaniak do 2006r.). Dyrektor Instytutu Przemysłu Skórzanego, Łódź
mgr Lidia Przyjemska (mgr Andrzej Śliwa do 2005 r.). Dyrektor Oddziału w Krakowie Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi (CLPO)
Leszek Flisek, Prezydent Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej, Radom
Jan Góralczyk (poprzednio mgr inż. Krystyna Bednarek, Andrzej Rasiński). Prezydent Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego, Łódź
mgr inż. Jan Skiba, Przewodniczący Oddziału SWP, Radom
Redaktor Joanna Banakiewicz – Brzozowska „Świat butów”, Warszawa
Redaktor Emilian Szczerbicki, „Przegląd Włókienniczy – Włókno Odzież Skóra”, Łódź
dr inż. Jan Żarłok– sekretarz Kapituły, Wydział MTiW, UTH Radom
mgr inż. Jan Skiba – sekretariat Kapituły (mgr inż. Małgorzata Marczewska do 2010). Wydział MTiW, UTH Radom